خورشید به زمین آمد ، ثبت یک رکورد جهانی با راکتور اتمی

به گزارش وبلاگ رمزفا، رآکتور آزمایشی همجوشی هسته ای مستقر در بریتانیا در آزمایشات نهایی خود یک رکورد جهانی نو برای قدرت همجوشی به ثبت رسانده است.

خورشید به زمین آمد ، ثبت یک رکورد جهانی با راکتور اتمی

به گزارش خبرگزاری وبلاگ رمزفا ، Joint European Torus (JET) یکی از بزرگترین و قدرتمندترین ماشین های همجوشی جهان است که در مرکز انرژی فیوژن کولهام در آکسفوردشایر مستقر است. در فرآیند همجوشی هسته ای اتم های سبک را برای ایجاد اتم های سنگین تر در دمای بزرگ 180 میلیون درجه فارنهایت، ترکیب می کنند؛ این همان پدیده ای است که به قلب ستارگانی مانند خورشید نیرو می دهد. در این فرآیند میزان خیره کننده ای انرژی آزاد می شود و این چند برابر بیشتر از آنچه که با شکافت هسته ای در نیروگاه های هسته ای کنونی حاصل می شود است.

JET متعلق به نوعی از راکتورهای همجوشی است که به نام توکامک شناخته می شود، توکامک یک دستگاه دوناتی شکل با بار الکتریکی است که از طریق آهنرباهای قدرتمند محصور می شود و در آن سوخت هیدروژن تحت فشار و دماهای شدید به پلاسما تبدیل می شود. JET آزمایشات نهایی خود را در دسامبر سال گذشته به پایان رساند. با این حال، قبلا نشان داده بود که توانایی تولید انرژی از همجوشی هسته ای را دارد.

راکتور با در هم شکستن اتم های هر دو نوع هیدروژن دوتریوم و تریتیوم پیروز شد سطوح بالایی از قدرت را برای پنج ثانیه تولید کند و تنها با 0.2 میلی گرم سوخت، 69 مگاژول انرژی آزاد کند. پروفسور استوارت منگلز که فیزیکدان است می گوید:بر اساس برآورد من این انرژی برای تهیه بیش از 600 فنجان چای کافی است، رکورد جهانی قبلی 59 مگاژول بود که از طریق JET در سال 2022 به دست آمد.

بازآفرینی شرایط مرکز خورشید روی زمین یک چالش بزرگ است. این نتایج برای واقعاً هیجان انگیز است و پایانی عالی برای عملیات JET است که در طول عمر خود داده های واقعاً ارزشمندی را در اختیار جامعه علمی قرار داده است. با این حال، با وجود رکوردشکنی خروجی JET، راکتور همچنان انرژی بیشتری از آنچه که صرف آن شده بود تولید نمی کرد. ظاهرا ساخت نیروگاه فیوژن نیز چالش های مهندسی و مواد زیادی دارد. با این حال، سرمایه گذاری در فیوژن در حال رشد است و محققان در حال پیشرفت هستند.

دانشمندان بر این باورند که باید تعداد زیادی از افراد را با مهارت های کار در این زمینه آموزش دهند و امیدوارند این فناوری در نیمه دوم قرن استفاده شود. همچنین همکاری جهانی در دستیابی به این مهم است. در واقع دستاورد JET در تمامی نیروگاه های آینده فراگیر خواهد بود. این میراث نقش مهمی در نزدیک کردن ما به آیندهای امن و پایدار دارد.

این اتفاق فراتر از ثبت یک رکورد نو است، در واقع دانشمندان به چیزی دست یافتند که هرگز اتفاق نیفتاده بود و درک جهان را از فیزیک همجوشی عمیق تر کردند. آن ها نه تنها نشان دادند که چگونه گرمای شدید جریان پلاسما را روان می کند، بلکه در JET نشان دادند که چگونه می توان لبه پلاسما را به حالت پایدار رساند که از رسیدن انرژی به دیواره جلوگیری شود.

همجوشی هسته ای به عنوان منبع سبز انرژی در نظر گرفته می شود، زیرا منجر به انتشار گاز گلخانه ای دی اکسید کربن در جو نمی شود. با این حال هنوز نمی توان به عنوان راه حلی برای بحران آب و هوایی به آن تکیه کرد چرا که ما در حال حاضر با ویرانی ناشی از تغییرات آب و هوایی در مقیاس جهانی روبرو هستیم. بر اساس گفته دانشمندان، در کوتاه مدت، ما باید از فناوری های کم کربن موجود مانند انرژی های تنوپذیر استفاده کنیم، در حالی که در بلندمدت روی همجوشی سرمایه گذاری می کنیم تا بتوانیم آن را راه حلی برای این موضوع بدانیم. در واقع ما باید از تمام توان خود در بحران آب و هوا استفاده کنیم و برای آن مهم است که استراتژی های کوتاه مدت و بلند مدت داشته باشیم.

منبع: newsweek

58323

منبع: خبرآنلاین

به "خورشید به زمین آمد ، ثبت یک رکورد جهانی با راکتور اتمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خورشید به زمین آمد ، ثبت یک رکورد جهانی با راکتور اتمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید