10 دلیل شایع لرزش دست ها

به گزارش وبلاگ رمزفا، بروز لرزش در دست ها را به دلایل مختلفی می توانید تجربه کنید. به عنوان مثال، عصبی شدن یا شاید اندکی هیجان زدگی از جمله دلایل نه چندان جدی در پس لرزش دست ها هستند؛ اما اگر دست های شما بیش از حد معمول دچار لرزش هستند، این شرایط می تواند نگران کننده باشد، به ویژه این که لرزش دست ها می تواند از نشانه های شرایطی جدی به نام بیماری پارکینسون باشد.

10 دلیل شایع لرزش دست ها

به گزارش وبلاگ رمزفا به نقل از تبیان در ادامه با بعضی دلایل شایع لرزش دست ها بیشتر آشنا می شویم.

  • شما فردی سالم هستید و زندگی عادی خود را دنبال می کنید.

پیش از این که به موارد جدی تر بپردازیم باید به این نکته توجه داشته باشید که بدن شما، از جمله دست ها، دارای یک لرزش طبیعی است که به نام لرزش فیزیولوژیک شناخته می گردد. هر فردی می تواند دارای مقداری از این لرزش باشد، اما معمولاً به اندازه ای کم است که حتی متوجه آن نمی گردد.

اگر فردی سالم هستید، با دراز کردن دست خود و ثابت نگه داشتن آن می توانید این لرزش های کوچک را مشاهده کنید. این لرزش طبیعی بدن انسان است. این نوع از لرزش ها می توانند هنگام انجام کاری که احتیاجمند دقت بیشتر است، مانند وارد کردن نخ به سوزن اندکی تشدید شوند.

  • احساسات شدید را تجربه می کنید

زمانی که احساسات شدید را تجربه می کنید، لرزش دست ها اغلب هرچه بیشتر خود را نشان می دهد. این احساسات سیستم عصبی خودمختار بدن شما را تحریک می نمایند تا لرزش های فیزیولوژیک را افزایش دهد. سیستم عصبی خودمختار عملنمودهای غیرارادی بدن مانند تنفس، فشارخون، ضربان قلب، و گشاد شدن مردمک چشم ها را کنترل می نماید. هنگامی که احساس می کنید در معرض خطر قرار دارید یا آسیب پذیر هستید، سیستم عصبی سمپاتیک که بخشی از سیستم عصبی خودمختار است وارد عمل شده و سیگنال هایی را به غدد آدرنال برای ترشح اپی نفرین (با نام مستعار آدرنالین) در بدن ارسال می نماید.

استراحت ناکافی بدن را مجبور به فعالیت در موقعیتی استرس زا می نماید. برای تداوم فعالیت ها و بیدار نگه داشتن شما، بدن فراوری آدرنالین بیشتر را شروع خواهد نمود. اما این شرایط می تواند موجب سخت تر کار کردن قلب شده و لرزش اندام ها را موجب گردد

در این شرایط، قلب شما ممکن است با قدرت بیشتر بتپد، تنفس ممکن است تسریع گردد، و ممکن است با تعریق یا لرزش روبرو شوید. این شرایطی است که معمولاً به نام حالت جنگ یا گریز شناخته می گردد. در این حالت، بدن شما برای محافظت از خود در برابر خطر آماده می گردد، حتی اگر تهدید موجود به اندازه فرار از چنگال یک ببر گرسنه ترسناک نباشد. به عنوان مثال، منبع تهدید می تواند پیامی ناخوشایند از سوی رئیس شما باشد.

اضطراب، استرس، هیجان، عصبی شدن و حتی خشم شدید می تواند به عنوان یک سیگنال اضطراری برای سیستم های دفاعی بدن عمل نموده و به طور بالقوه موجب لرزش دست ها گردد.

  • قند خون شما پایین است

مغز مسئولیت کنترل احساس ثبات و پایداری شما را بر عهده دارد. از این رو، زمانی که مغز به میزان کافی مواد مغذی مورد احتیاج خود را دریافت نمی نماید، ممکن است لرزش بدن را تجربه کنید.

مغز نسبت به دیگر اندام های بدن بسیار متفاوت است. این اندام توانایی فراوری قند را برای خود ندارد، از این رو، بسیار زودتر از اندام های دیگر تحت تأثیر قرار می گیرد.

زمانی که قند خون شما پایین است، هر بخش از مغز می تواند با اختلال در عملکرد خود روبرو گردد. پس اگر مستعد لرزش بدن، از جمله دست ها هستید، غذا نخوردن و افت قند خون می تواند موجب بروز این شرایط گردد.

  • به میزان کافی استراحت نمی کنید

زمانی که با کمبود خواب روبرو هستید، مغز با اختلال در عملکرد خود روبرو می گردد. بدن از خواب برای تنظیم مجدد و بازسازی سلول ها استفاده می نماید. از این رو، استراحت ناکافی بدن را مجبور به فعالیت در موقعیتی استرس زا می نماید. برای تداوم فعالیت ها و بیدار نگه داشتن شما، بدن فراوری آدرنالین بیشتر را شروع خواهد نمود. اما این شرایط می تواند موجب سخت تر کار کردن قلب شده و لرزش اندام ها را موجب گردد. جدا از لرزش دست ها، کمبود خواب طولانی مدت می تواند به بسیاری مسائل سلامت دیگر منجر گردد که یکی از مهم ترین آن ها افزایش خطر بیماری قلبی است. حدود 7 تا 9 ساعت خواب شبانه برای بزرگسالان توصیه شده است.

  • کافئین بیش از حد مصرف می کنید

مصرف بیش از حد کافئین می تواند بر سیستم عصبی خودمختار بدن تأثیرگذار بوده و موجب بروز لرزش در دست ها گردد.

آشنایی با علل لرزش دست غیرطبیعی

اما مواد دیگری نیز می توانند موجب لرزش دست ها شوند. به عنوان مثال، مصرف بیش از حد الکل یا مواد مخدر می تواند موجب لرزش دست ها گردد زیرا سوءمصرف می تواند به مخچه آسیب برساند. مخچه بخشی از مغز است که تعادل، هماهنگی و موتور حرکتی را مدیریت می نماید.

  • لرزش می تواند یک عارضه جانبی مصرف دارو باشد

فهرستی طولانی از داروها وجود دارند که می توانند موجب لرزش دست ها شوند. لرزش ناشی از مصرف دارو به طور غیرارادی رخ می دهد و معمولاً زمانی که دست خود را در موقعیتی خاص نگه می دارید، شکل می گیرد.

  • غده تیروئید شما ممکن است با مشکل روبرو شده باشد

زمانی که غده تیروئید پرکار شده و بیش از حد هورمون فراوری می نماید، احتمال بروز لرزش در دست ها وجود دارد. تیروئید غده اصلی سیستم غدد درون ریز محسوب می گردد که در جلوی گردن قرار گرفته است. این غده بیشتر عملنمودهای حیاتی بدن، از جمله سوخت و ساز انرژی را تنظیم می نماید. از این رو، زمانی که فعالیت غده تیروئید از حالت عادی خارج می گردد، بخش های دیگر بدن نیز تحت تأثیر قرار می گیرند.

گاهی اوقات افرادی که به کم کاری تیروئید مبتلا هستند نیز زمانی که داروهایی خود را به میزان درست مصرف نمی نمایند می توانند با لرزش دست ها روبرو شوند.

  • شما می توانید یک لرزش روان زاد را تجربه کنید

این نوع از لرزش معمولاً در افرادی که از یک اختلال روانی مانند افسردگی، یا اختلال استرس پس از سانحه رنج می برند، ظاهر می گردد. لرزش روان زاد به واسطه محرک های ناخودآگاه شکل می گیرد، از این رو، پزشکان قادر به اظهارنظر کلی درباره چگونگی ظهور آن ها در هر فرد نیستند. بر همین اساس، تشخیص آن ها سخت می گردد. در نتیجه، پزشکان پیش از در نظر دریافت دلایل روان زاد باید احتمالات دیگر را آنالیز نمایند.

  • ممکن است به یک اختلال حرکتی مبتلا باشید

اختلالات حرکتی بسیاری وجود دارند که می توانند به لرزش دست ها منجر شوند، اما شایع ترین نمونه یک لرزش اساسی است.

افراد بسیاری هرگز چیزی درباره لرزش های اساسی نشنیده اند و این در شرایطی است که پنج تا 10 برابر شایع تر از بیماری پارکینسون است. یک لرزش اساسی تنها زمانی که فرد حرکت می نماید، رخ می دهد، از این رو، قابل پنهان کردن هستند.

اگر به این نوع از لرزش مبتلا باشید، به عنوان مثال، هنگامی که در کوشش برای نوشیدن چای یا نوشتن یک متن هستید، لرزش شروع می گردد. در شرایطی که لرزش های اساسی معمولاً نشانه ای از شرایط جدی دیگر نیستند، با توجه به میزان شدت خود می توانند موجب شرمندگی و احساس ناتوانی در فرد شوند.

لرزش های اساسی معمولاً ارثی هستند. این یک بیماری خانوادگی است، اما نمی توان گفت که یک بیماری ژنتیکی محسوب می گردد زیرا ژن خاصی که مسئول این ناهنجاری باشد، شناسایی نشده است.

  • ممکن است به بیماری پارکینسون یا ام اس مبتلا باشید

تشخیص بیماری پارکینسون یا ام اس برای هر فردی ترسناک است. هر دو مورد سیستم عصبی بیمار را تحت تأثیر قرار می دهند، اما به روش های مختلفی آشکار می شوند.

بیماری پارکینسون یک اختلال پیشرونده است که مرگ بعضی سلول های مغز در بخش نیگرا، بخشی که دوپامین فراوری می نماید و حرکت و تعادل را کنترل می نماید، در پی دارد. لرزش ناشی از بیماری پارکینسون به نام لرزش استراحت نیز شناخته می گردد زیرا دست های شما بدون این که کاری انجام دهید دچار لرزش می شوند. افراد مبتلا به این بیماری علائم دیگر مانند سفتی عضلات و تغییرات در گفتار را نیز تجربه می نمایند.

از سوی دیگر، بیماری ام اس یا مولتیپل اسکلروزیس یک بیماری خودایمنی است که به پوشش محافظ الیاف عصبی حمله می نماید. در شرایطی که بعضی علائم بیماری پارکینسون و ام اس مشابه هستند، بیماری ام اس معمولاً به عنوان یک ناهنجاری در یک اسکن ام آرآی ظاهر می گردد، در شرایطی که بیماری پارکینسون این گونه نیست.

چه کاری می توانید درباره لرزش های دست خود انجام دهید؟

اگر فکر می کنید استرس مزمن، مصرف بیش از حد کافئین، یا کمبود خواب دلیل لرزش دست های شما محسوب می گردد، احتمالاً بهترین راهکار ایجاد بعضی تغییرات در سبک زندگی است. هشت ساعت خواب شبانه، کاهش مصرف قهوه و جایگزینی آن با آب، و مدیریت استرس با یاری یوگا یا تکنیک های تنفس عمیق می تواند به بهبود شرایط یاری کند.

اما اگر لرزش دست ها بهبود نیافته و همچنان ادامه دارند، برای آنالیز دقیق شرایط هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کنید. پزشک می تواند بهترین روش درمان را با تشخیص دلیل زمینه ای بروز لرزش ارائه کند.

منبع: همشهری آنلاین

به "10 دلیل شایع لرزش دست ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 دلیل شایع لرزش دست ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید