ژاپن، از انزوا تا غول مالی

به گزارش وبلاگ رمزفا، روزگاری بود که کمتر از 50 خانواده ژاپنی حق داشتند با دنیای غرب ارتباط داشته باشند. همه چیز تحت کنترل سامورایی ها بود و کشتی های دیگر جز در زمان شکار نهنگ، ژاپن را نمی دیدند. تا اینکه یک ناخدای آمریکایی با توپ هایی آماده شلیک به بندر توکیو نزدیک شد و با خود یک نامه، تلسکوپ و چند هدیه دیگر آورد...

ژاپن، از انزوا تا غول مالی

قدرت مالی ژاپن چگونه شروع شد

برای حدود 250 سال، ژاپن انزوای کامل را انتخاب نموده بود و ارتباطش جز در موارد محدود با جهانی غرب کاملا قطع شده بود. این روند با قدرت گرفتن سامورایی هایی که به شوگون معروف بودند، ادامه داشت و قدرت امپراتور، روز به روز کاهش پیدا کرد. همه چیز طبق نظر شوگون ها پیش می رفت تا اینکه در نیم قرن نوزدهم، یک کشتی آمریکایی با توپ هایی که به سمت شهر نشانه شان گرفته بود به ساحل توکیو رسید. اینجا نقطه ای بود که تاریخ ژاپن تغییر کرد و زمینه اصلی برای تبدیل شدن آن به یکی از ابرقدرت های جهانی شکل گرفت. اینجا می خواهیم بیشتر از رویدادی تاریخی برایتان بگوییم که ژاپن را از یک کشور منزوی تبدیل به منطقه ای با تجارت جهانی کرد. سرزمینی که حالا در تور ژاپن می توانید به ملاقاتش بروید و چیزهای زیادی درباره آن بیاموزید.

کشتی های آمریکایی و شروع تاریخ نوین ژاپن

ژاپن برای حفاظت از فرهنگ و آرمان های خود، ارتباطش را با جهان قطع نموده بود و کمتر از 50 خانواده حق داشتند برای امور بازرگانی از این کشور خارج شوند و سرزمین های دیگر را ببینند. در نتیجه مردم ژاپن هنوز بر اصول کهن خود راسخ بودند و از آنچه در جهان می گذشت، خبری نداشتند.

تا اینکه آمریکایی ها نسبت به منابع ذغال سنگ در خشکی ها و نهنگ هایی که می توانستند از آنها روغن بگیرند، توجه نشان دادند. این دو موضوع باعث شد تا یک دریانورد و ناخدای باتجربه به نام متیو پری با یک کشتی بخار به سمت ژاپن حرکت کند.

او مامور شده بود تا درهای ژاپن را به روی کشتی های آمریکایی باز کند و شرایط بهتری را برای تجارت و حرکت در دریاهای این کشور فراهم آورد.

اولین ملاقات متیو پری با شوگون ها در سال 1853، تنها به رد و بدل کرد نامه رییس جمهور آمریکا و چند هدیه مانند تلسکوپ و دستگاه تلگراف، گذشت. اما ملاقات دوم که همراه با حضور 10 کشتی غول پیکر بخار و بیش از 1600 نیرو بود، توانست ترس نوی را به دل ژاپنی ها بیاندازد.

توافق ژاپن با آمریکا، شروع دوران نو

با حضور کشتی ها ژاپن دریافت که چاره ای جز صلح با آمریکایی ها ندارد و قراردادی شکل گرفت که به موجب آن، کشتی های آمریکایی می توانستند در 4 بندر پهلو بگیرند و تجارت نمایند.

این تغییر که بعد از حدود 250 سال رخ داده بود، به گوش کشورهای دیگر هم رسید و آنها نیز برای نوشتن قراردادهایی راهی ژاپن شدند. علاوه بر آمریکا، مردم بریتانیا، آلمان و روسیه نیز پایشان به ژاپن باز شد.

اگرچه ژاپنی ها در ابتدا کوشش می کردند با اتلاف وقت و یا استفاده از عدم آگاهی غربی ها، در برابر حضور آنها مقاومت نمایند، اما ژاپن آنقدر از غرب فاصله گرفته بود که دیگر حریف دانش و اطلاعات آنها نبود.

با این سلسله اتفاق ها، کم کم قدرت از دست سامورایی ها خارج و به امپراتور جوان ژاپن بازگردانده شد. این شد که امپراتور اصلاحات نوی را شروع کرد. اصلاحاتی که در تاریخ ژاپن به اصلاحات میجی معروفیت دارد.

اصلاحات میجی و ژاپن نوین

میجی رویکردی نو در توسعه ژاپن داشت و می خواست کشورش را به گونه ای نو بسازد. پس افرادی را مامور کرد تا به کشورهای دیگر سفر نمایند و علوم و فنون غربی ها را بیاموزند. این افراد در سفرهایشان از جزیی ترین مسائل تا بالاترین سطوح را با دقت آنالیز می کردند و آنها را گزارش می دادند.

در نتیجه این کار، نظام کهن ژاپن کم کم رنگ باخت و با قوانین نو، ژاپن تبدیل به کشوری دیگر شد. مثلا قوانین نو ژاپن اجازه می داد هر فردی شغل مورد علاقه خود را انتخاب کند. حق آزادی بیان به مردم داده شد و تجارت آزاد نیز رونق گرفت.

پس از آن نظام آموزشی با الگو برداری از آموزش کشورهای غربی به ژاپن آمد. اما ژاپنی ها برای آنکه فرهنگ و الگوهای خود را گم ننمایند، آن نظام را با دیدگاه خود مخلوط کردند تا نسلی میهن دوست، صادق و دوستدار امپراتور بسازند.

بعد نوبت ارتش شد. دوره 4 ساله اجباری سربازی شکل گرفت تا آموزش های لازم به بطن جامعه برود و قدرت نظامی ژاپن برای ملغی کردن قراردادهای قدیمی و بستن قراردادهای نو، بیشتر گردد.

جالب است بدانید که حتی ارتش ژاپن نیز از ارتش های منظم و قدرتمند جهان الگوبرداری شده بود. با این تفاوت که روح ژاپنی نیز در آن دخیل بود و مردم به وطن و امپراتور، متعهد بودند.

ژاپن چگونه ادامه داد؟

با گذشت زمان، قدرت ژاپن بیشتر شد و ارتشش آنقدر پیشرفت کرد که به فکر کشورگشایی و استعمار دیگر سرزمین ها افتاد. حتی به چین حمله کرد و بخشی از خاک آن را گرفت! از نظر تکنولوژی نیز ژاپن به سرعت پیش می رفت. خط آهن گستره بسیار زیادی پیدا کرد، نظام حمل و نقل پیشرفت کرد و اولین دانشگاه ژاپن ساخته شد.

با این تغییرات، کشورهای همسایه ژاپن نیز تحت تاثیر قرار گرفتند و تغییرات مثبتی در آنها نیز دیده شد. اینگونه بود که ژاپن از یک کشور منزوی، به ابرقدرتی تبدیل شد که در جریان جنگ جهانی دوم نیز نامش به میدان آمد.

در جنگ، ژاپن قدرت نظامی خود را به رخ کشید و نشان داد که در این سال ها چه ابزاری اندوخته و چه فنونی را آموخته است. اگرچه ژاپن در نهایت با تلفات گسترده از جنگ خارج شد، اما از نظر مالی، پرونده ای نو برای ژاپن باز کردند. رویدادی که به معجزه مالی ژاپن معروفیت دارد و توانست باز این کشور را به عنوان قدرتی مهم به جهان معرفی کند.

در این دوره سخت، ژاپن زیرساخت هایش را بهبود داد و رویه اقتصاد آزاد را پیش گرفت. با این روش صادرات را شروع کرد و توانست از زیر بار بدهی های سنگین دربیاید.

اکنون ژاپن چگونه است؟

ژاپن کشور شگفتی هاست و رازهایی دارد که می تواند زندگی شخصی، کاری و حرفه ای شما را تغییر دهد. علاوه بر این جاذبه های و منظره ها طبیعی ژاپن نیز در نوع خود کم نظیرند و برای گردشگران طبیعت دوست، می توانند مجذوب کننده باشند. اگر دوست دارید ژاپن را ببینید و این کشور متفاوت را بشناسید، می توانید در تور ژاپن وبلاگ رمزفا شرکت کنید. این تور به زودی با برترین نرخ برگزار می گردد و شما با برترین تورلیدرها به سرزمین هایی می روید که هر کدام دیدنی هایی متفاوت را برایتان کنار گذاشته اند. برای اطلاعات بیشتر و ثبت نام در تور ژاپن با همکاران بخش فروش ما تماس بگیرید.

منبع: دالاهو

به "ژاپن، از انزوا تا غول مالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ژاپن، از انزوا تا غول مالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید