نشست سبک زندگی و سلامت: فرهنگ و فضای مجازی برگزار می شود

به گزارش وبلاگ رمزفا، دبیرخانه پیشبرد علم و فناوری در جهان اسلام مستقر در دانشگاه تهران، اولین نشست بین المللی سبک زندگی و سلامت: فرهنگ و فضای مجازی را با هدف بررسی عوامل مختلف مرتبط با حوزه فرهنگ و فضای مجازی به ویژه فرصت ها و چالش های پیش روی کشورهای اسلامی در تاریخ30 دی 94 در دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران برگزار می کند.

نشست سبک زندگی و سلامت: فرهنگ و فضای مجازی برگزار می شود

در این همایش که با همکاری مشترک دانشگاه تهران، کرسی فرهنگ و فضای مجازی: دو فضایی شدن جهان، یونسکو و مرکز پژوهشی سیاست های فضای مجازی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران انجام می گیرد، اندیشمندانی از کشورهای مختلف به ویژه از کشورهای اسلامی حضور دارند.

با توجه به ضرورت و اهمیت مباحث مربوط به فضای مجازی و سبک زندگی سالم، یکی از مهم ترین اهداف نشست، تبیین نظریه ها، مفاهیم، مسائل و راه چاره های مرتبط با فرهنگ و فضای مجازی در جهت تغییر در سبک زندگی سالم در پرتو دو فضایی شدن جهت زندگی و همچنین تدوین گزارش توصیفی وسیاستی برای ظرفیت ها و مسائل مرتبط با فرهنگ وفضای مجازی برای مسئولین وسیاستگذاران کشور می باشد.

مهم ترین موضوعات و محورهای مورد بحث در نشست عبارت از رسانه های اجتماعی و تغییر و تحولات جدید در کشورهای اسلامی، دو فضایی شدن سبک زندگی و چالش های مرتبط با سلامت انسان، محیط زیست و ارتباطات اجتماعی، فضای مجازی، سبک زندگی و چالش های اجتماعی و اخلاقی در روابط دوستی و خانوادگی، توسعه اینترنت و فناوری های ارتباطاتی و اطلاعاتی، شکاف دیجیتال و سواد رسانه ای در کشورهای اسلامی و فرهنگ سایبری و تغییرات در نحوه تعامل بین فردی و بین فرهنگی افراد با یکدیگر در فضای مجازی هستند.

از جمله سخنرانان این نشست، پروفسور اندرو فینبرگ، استاد دانشگاه سیمون فریزر کانادا، پروفسور سلمان سید، پروفسور جان اندرسون، دکتر محمد النواوی، دکتر سحر خمیس و دکتر مزمل حسین هستند.

علاوه بر پروفسور سعید رضا عاملی، دبیر همایش، اساتید برجسته داخلی از جمله پروفسور مهدی محسنیان راد، دکتر مسعود کوثری، دکتر مصطفی تقوی، دکتر سیدحسن حسینی و دکتر یونس شکرخواه به ایراد سخنرانی خواهند پرداخت.

بر اساس این گزارش، همایش یادشده با حمایت مرکز ملی فضای مجازی، پژوهشگاه ارتباطات و اطلاعات، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و مرکز مطالعات و همکاری های علمی و بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار می شود. این نشست از سلسله نشست های سبک زندگی و سلامت است که موضوع کلیدی اولین همایش فرهنگ و فضای مجازی است.

نشست دوم با عنوان سبک زندگی و سلامت: آب، توسعه پایدار و زندگی سالم در اسفند ماه 1394 و نشست سوم با عنوان سبک زندگی و سلامت: تهدیدهای جهانی خاک در اردیبهشت ماه 1395 در دانشگاه تهران برگزار می شوند.

قابل ذکر است دبیرخانه پیشبرد علم و فناوری در جهان اسلام در سال 1371 به پیشنهاد ˈمحمدعبدالسلامˈ اولین دانشمند مسلمان که جایزه نوبل فیزیک رادریافت کرد، در دانشگاه تهران تاسیس شد.

شبکه دانشمندان جهان اسلام برای همکاری علمی و ارتباط بین دانشمندان مسلمان (ایرانی و غیر ایرانی) در دانشگاه تهران تشکیل شده است. از اهداف این شبکه ارتقاء علم و فناوری در ایران و سایر کشورهای اسلامی است. شرکت در همایش یادشده براای تمامی علاقه مندان آزاد است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "نشست سبک زندگی و سلامت: فرهنگ و فضای مجازی برگزار می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشست سبک زندگی و سلامت: فرهنگ و فضای مجازی برگزار می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید