ماجرای کشف گور بانوی اشکانی چه بود؟

به گزارش وبلاگ رمزفا، پیش بینی می گردد که ادامه کاوش در گورستان وِلِم بهشهر در این فصل و بعلاوه در فصل های آینده، با مجموعه ای بسیار غنی تر همراه باشد و این گورستان باستانی و کشفیات آن را در جامعه علمی جهانی پرآوازه کند.

ماجرای کشف گور بانوی اشکانی چه بود؟

کاوش نجات بخشی محوطه وِلِم در محدوده سد گِلوَرد نکا در شهرستان بهشهر، به کشف مجموعه ای از بقایای 25 تدفین و هدایای فاخر تدفینی دوره اشکانی، از جمله بقایای تدفین و هدایای بانویی 25 تا 30 ساله منجر شد.

رحمت عباس نژاد سرستی، سرپرست کاوش نجات بخشی گورستان وِلِم بهشهر درباره جزئیات این کاوش شرح داد: در آبان ماه 1399 در جریان خاک برداری حین عملیات راهسازی و پل سازی در مجاورت روستای ولم و در محدوده سد گلورد، به وسیله پیمانکاران شرکت آب منطقه ای مازندران و سد گلورد نکا، این محوطه باستانی پدیدار شد.

آنالیز های اولیه نشان داده است این محوطه به دوره آهن متأخر (800 تا 550 ق. م) و دوره اشکانیان (250 ق. م تا 225 م) مربوط است.

دانشیار گروه باستان شناسی دانشگاه مازندران اضافه نمود: پس از توقف کار این پروژه راه سازی، برنامه کاوش نجات بخشی محوطه به وسیله اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران به پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ارائه شد و کاوش اضطراری این محوطه با مجوز ریاست پژوهشگاه شروع شد و ادامه یافت.

عباس نژاد سرستی ادامه داد: کاوش نجات بخشی ولم با تشکیل هیأتی 12 نفره متشکل از باستان شناسان و انسان شناسانی از اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و دانشگاه های مازندران، تهران و کاشان پس از آنالیز های ژئوفیزیک، عکس برداری های هوایی و نقشه برداری و با رعایت پروتکل های بهداشتی شروع شد و این فصل از کاوش تا اواسط مردادماه ادامه خواهد یافت.

سرپرست کاوش نجات بخشی گورستان وِلِم بهشهر گفت: تا به امروز طی انجام کاوش های باستان شناسی در محوطه ولم شهرستان بهشهر شواهد دوره های مختلفی شامل قطعات سفال ها و ابزار های سنگی از دوره های مس و سنگ، مفرغ و آهن به دست آمده که در میان این مواد فرهنگی، سفال های دوره چشمه علی قابل توجه بوده و بیانگر ارتباطات فرهنگی این منطقه با بخش های جنوبی البرز در فلات مرکزی ایران دست کم از هزاره پنجم قبل از میلاد است.

او در ادامه به کشف تدفین های دوره آهن به ویژه آهن 3 و 4 و گوردخمه های دوران اشکانی اشاره نمود و اضافه نمود: تدفین های دوره اشکانی که نسبت به دوره آهن، بیش ترین تعداد را شامل می گردد، دارای ساختار دخمه ای و اغلب دارای یک فضای مستطیلی نامنتظم با کارکرد راهرواند که به سنگ چین قسمت ورودی دخمه و محل قرارگیری جسد ختم می گردد، فضای داخلی دخمه ها مدور بوده و از دو بخش، اعم از سکوی تدفین و چاله هدایا تشکیل می گردد.

این باستان شناس با بیان این که در گوردخمه های اشکانی، هدایای زیادی در کنار متوفیان نهاد شده است، اظهار کرد: اشیای تزیینی مکشوفه از گور های اشکانی شاملِ ظروف سفالی در فرم ها، مقدار ها و رنگ های گوناگون، مهره هایی از جنس لاجورد، عقیق، خمیر شیشه و خمیر سنگ، اشیای زینتی مفرغی، آهنی و نقره ای نظیر دستبند، آویز، گوشواره، انگشترِ مُهر و پلاک، پلاک های مدور تزیینی و منقوش از جنس استخوان و بقایای جنگ افزار است.

او اعلام کرد: در سرانجام این پروژه باستان شناسی، مجموعه فاخری از هدایای تدفینی دوره اشکانی در دست خواهیم داشت که پس از کشفیات محوطه وِستِمین در کیاسر ساری، کم نظیر و واجد اهمیت بالایی هستند.

سرپرست کاوش نجات بخشی گورستان وِلِم بهشهر در ادامه یکی از گوردخمه های جالب توجه این محوطه را بقایای تدفین و هدایای بانویی 25 تا 30 ساله دانست و گفت: 45 هدیه در کنار او نهاده شده است.

دانشیار گروه باستان شناسی دانشگاه مازندران با اشاره به این که پژوهش های انسان شناسی نیز هم راستا با سایر مطالعات باستان شناسی در محوطه ولم بهشهر شروع شده و تا کنون حدود 25 گور و اسکلت کامل و ناقص مورد کاوش قرار گرفته اند، گفت: تعداد یافته های استخوانی، کیفیت و سلامت بقایا با وجود رطوبت و ماهیت رسیِ خاک منطقه به گونه ای است که زمینه مطلوبی را برای تحقیقات انسان شناسی فیزیولوژیک در منطقه شمال کشور فراهم خواهند کرد.

این باستان شناس با بیان این که روی این بقایای استخوانی می توان مطالعات پایه آزمایشگاهی مقیاس بزرگ و مطالعاتی که به نمونه های کوچک احتیاج دارند، انجام داد، اظهار کرد: در حال آماده سازی یکی از مجموعه های قابل توجه استخوانی در شمال کشور برای انجام مطالعات داخلی و خارجی هستیم.

به گفته او، استخوان های به دست آمده از درون بافت خاک آهکی محوطه برخلاف نمونه های قرارگرفته در خاک رس، از سلامت و استحکام بالایی برخوردارند و برای ما امکان آماده سازی نمونه های متعدد برای انجام مطالعات ژنتیک باستانی، ایزوتوپ های سنگین، دیرینه بافت شناسی، دیرینه آسیب شناسی و مطالعات گسترده روی بقایای دندانی را فراهم خواهند کرد.

وی با بیان این که در حال حاضر مجموعه ای از بقایای حدود 25 تدفین را در دست داریم که دست کم 10 مورد از آن ها، ظرفیت تمام مطالعات ذکرشده را دارا هستند، اضافه نمود: بقایای مکشوفه شامل تدفین های زنان، مردان و بچه هایی است که بازه سنی آن ها از کم تر از یک سال تا در مواردی بیش از 55 سال را در بر می گیرد.

عباس نژاد سرستی گفت: پیش بینی می گردد که ادامه کاوش در گورستان وِلِم بهشهر در این فصل و بعلاوه در فصل های آینده، با مجموعه ای بسیار غنی تر همراه باشد و این گورستان باستانی و کشفیات آن را در جامعه علمی جهانی پرآوازه کند.

او بعلاوه یادآور شد: این کاوش بر اساس تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه مازندران و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران و شرکت آب منطقه ای مازندران در حال اجرا است.

روستای وِلِم از توابع بخش مرکزی شهرستان بهشهر در بخش هزارجریب در شرق استان مازندران و در ارتفاع 840 متری از سطح آب های آزاد قرار گرفته است.

منبع: فرادید

به "ماجرای کشف گور بانوی اشکانی چه بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای کشف گور بانوی اشکانی چه بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید