صادرات 14 میلیون بشکه میعانات گازی ایران به ونزوئلا

به گزارش وبلاگ رمزفا، صادرات میعانات گازی ایران به ونزوئلا در دولت سیزدهم به روزانه 67 هزار بشکه رسیده است که این مقدار از کل صادرات این محصول در دولت قبل بیشتر است.

صادرات 14 میلیون بشکه میعانات گازی ایران به ونزوئلا

به گزارش گروه مالی وبلاگ رمزفا، هفته گذشته جواد اوجی وزیر نفت به همراه یک هیئت 12 نفره به کشور های آمریکای لاتین شامل ونزوئلا و نیکاراگوئه سفر کرد.

ایران و ونزوئلا در بین چهار کشور دارنده بیشترین ذخایر نفت جهان هستند که هر دو از طریق آمریکا تحریم شده اند. در نتیجه توسعه همکاری های نفتی این دو کشور می تواند خلاء های آن ها را پوشش دهد.

در جریان سفر وزیر نفت به کشور های آمریکای لاتین در 5 محور قرارداد و تفاهم نامه بین ایران ونزوئلا و نیکاراگوئه امضا شد که عبارت اند از:

توسعه و فراوری از میادین نفت و گاز

ارتقا و نوسازی پالایشگاه ها و بهره گیری از ظرفیت های پالایشگاهی

آموزش نیروی انسانی و کارشناسی در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی

صدور خدمات فنی-مهندسی و انتقال تکنولوژی

توسعه بازار های صادراتی نفت خام، میعانات گازی و فرآورده های نفتی

در سفر وزیر نفت 4 تفاهم نامه و 2 قرارداد در حوزه نفت و 2 تفاهم نامه نیز در حوزه کشاورزی بین ایران و ونزوئلا و نیکاراگوئه منعقد شد.

قرارداد بزرگ ایران برای صادرات میعانات گازی به ونزوئلا

پیش از سفر وزیر نفت، در ابتدای دولت سیزدهم نیز یک قرارداد بزرگ صادرات میعانات گازی ایران به ونزوئلا، بین دو کشور امضا شده بود، خبری که نخستین بار خبرگزاری رویترز در مهرماه سال گذشته از آن پرده برداشت.

احمد سبحانی سفیر سابق ایران در ونزوئلا درباره قرارداد نفتی ایران و ونزوئلا می گوید: از حدود 15 سال پیش مذاکرات دو کشور شروع و آزمایشات مختلفی بر روی میعانات گازی ایران انجام شد که می توانست کار این ماده رقیق کننده را انجام دهد، در واقع این امکان وجود به وجود آمد که از طریق میعانات گازی ایران؛ نفت سنگین ونزوئلا رقیق و فروش آن آسان تر گردد، اما در یک دهه گذشته عملیاتی نشد.

انعقاد این قرارداد و افزایش صادرات میعانات گازی ایران، علاوه بر ارزآوری برای کشور، موانع موجود در جهت فراوری حداکثری گاز در زمستان سال گذشته را برداشت و یاری بزرگی به عبور بدون خاموشی از فصل سرما کرد. میعانات گازی به همراه گاز از میادین گازی استخراج می شوند و اگر امکان صادرات آن فراهم نبود، به ناچار کشور دچار کاهش تکلیفی گاز میشد.

جواد اوجی وزیر نفت درباره جهش صادرات میعانات گازی ایران می گوید: تا قبل از دولت سیزدهم رقمی معادل 85-87 میلیون بشکه میعانات گازی ایران روی آب و مخازن خشکی ذخیره شده بود. مقدار صادرات میعانات گازی قبل از دولت سیزدهم روزانه بین 20 تا 60 هزار بشکه متغیر بود که این عدد در دولت سیزدهم به 2.5 تا 3 برابر افزایش یافت. ما مجبور شدیم برای پاسخ به تقاضای بازار به سراغ ذخایر روی آب و خشکی هم برویم و بیش از 20 میلیون بشکه از این ذخایر نیز مورداستفاده نهاده شد و از حجم ذخایر ما کاهش یافت.

مقایسه صادرات میعانات گازی در دولت دوازدهم و سیزدهم

حال سوال اساسی این است که قرارداد نفتی ایران و ونزوئلا چه نقشی در افزایش صادرات میعانات گازی ایران داشته است؟

البته به دلایل تحریمی جزئیات کمی درباره این قرارداد رسانه ای شده است، اما موسسه S&P Global در گزارشی درباره سفر جواد اوجی به ونزوئلا عنوان نموده است: اوجی و بیش از 12 نماینده در 30 آوریل بدون اعلام قبلی وارد کاراکاس شدند. به گزارش رسانه های محلی 7 محموله 2 میلیون بشکه ای میعانات گازی ایران به پایگاه خوزه، یکی از بنادر اصلی نفت ونزوئلا واقع در شمال شرق رسیده است.

این موسسه در ادامه شرح می دهد: این محموله های میعانات گازی ایران در ماه های سپتامبر، اکتبر، نوامبر، ژانویه، فوریه، مارس و آوریل وارد ونزوئلا شدند و علاوه بر حل بحران ونزوئلا، به ایران نیز یاری شد تا بخشی از ذخایر میعانات گازی خود را پاکسازی کند.

پیش از این خبرگزاری های رویترز، گلوبال پلاتس و تانکر ترکرز نیز در گزارش هایی از صادرات میعانات گازی ایران به ونزوئلا در قالب محموله های 2 میلیون بشکه ای خبر داده بودند.

بدین ترتیب در 7 ماه گذشته، 7 محموله میعانات گازی ایران به مقدار 2 میلیون بشکه به ونزوئلا صادر شده است که معادل صادرات روزانه 67 هزار بشکه میعانات گازی است.

نکته جالب توجه اینکه در دولت گذشته کل صادرات میعانات گازی ایران بین 20 تا 60 هزار بشکه در روز بود که حتی در پیک صادرات نیز به رقم صادرات میعانات گازی ایران به ونزوئلا در دولت سیزدهم نمی رسید.

به اعتقاد کارشناسان یکی از دلایل اصلی عبور از زمستان بدون خاموشی، افزایش صادرات میعانات گازی و به تبع آن فراوری حداکثری گاز بوده است.

بعد از روی کار آمدن دولت سیزدهم، احیای دیپلماسی مالی با کشور های تحریمی در دستور کار نهاده شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "صادرات 14 میلیون بشکه میعانات گازی ایران به ونزوئلا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرات 14 میلیون بشکه میعانات گازی ایران به ونزوئلا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید