سفر در اردیبهشت ماه ، برترین جای ایران برای مسافرت در اردیبهشت

به گزارش وبلاگ رمزفا، در تمام فصول سفر لذت و زیبایی های خودش را دارد، اما در حال حاضر می خواهیم در ارتباط با زیبایی های جاهای دیدنی در اردیبهشت ماه در سفری دو روزه به جاذبه های ایران صحبت کنیم که ما را از حال و هوای خسته کننده شهر دور می نماید و به ما انرژی دوباره می بخشد. به نوعی باید گفت هر فصلی برای هر نوع سلیقه ای خاص مناسب است. سفر در اردیبهشت ماه، زمانیکه که بوی بهار و نسیم خنک می آید گل های شقایق را تنها می توانید در شقایق های کالپوش ببینید. آن چشم انداز زیبا همه را مبهوت خود می نماید همینطور زیبایی های دیگری برای گذراندن اوقاتی خوش نظیر دامنه های البرز، همانند گلابدره و آتشگاه بر دامنه زاگرس هم وجود دارد. پس اردیبهشت را می توان برترین ماه برای طبیعت گردی دانست. پس در ادامه با ما در مجله گردشگری خبرنگاران همراه باشید برای انتخاب برترین جای ایران برای مسافرت در اردیبهشت...

سفر در اردیبهشت ماه ، برترین جای ایران برای مسافرت در اردیبهشت

در سفر برای یک روز کجا برویم؟

بعضأ افراد بسیاری وجود دارند به علت وقت کم برای تعطیلاتشان به سفر نمیروند، قطعا نمیدانند که حتی در یک روز هم با بستن یک کوله می توان روزی خوش را داشت. مخصوصا سفر در اردیبهشت ماه که طبیعت بسیار جوان و شاداب است می توانید از صبح زود برخواسته و تا پایان روز از زیبایی ها و جاذبه های طبیعت لذت ببرید.

دره ای به نام گلابدره: از برترین جای ایران برای مسافرت در اردیبهشت که به شما معرفی خواهیم کرد، دره ای پر از سیب های گلاب است به نام گلابدره است. راه رسیدن به این دره که در تهران وجود دارد از میدان تجریش و خیابان دربند است، سپس پس از ادامه راه، در میانه راه خیابان گلابدره را می توانید ببینید. طی کردن خیابان دربند (از میدان قدس) یا خیابان فناخسرو (از میدان تجریش) و پس از آن وارد شدن به خیابان شکیبایی (گلابدره) راه دسترسی 15 دقیقه ای به بوستان گلابدره است، البته تاکسی هم برای طی کردن این مسیر وجود دارد و باید برای استفاده از تاکسی در شمال شرق میدان تجریش ماشین های خط تجریش آبک را سوار شده و در ورودی بوستان پیاده شوید البته می توانید تاکسی های تجریش - باغ فیض هم معمولا از مقابل در ورودی این بوستان عبور می نمایند که می توان گفت برترین راه دسترسی را به قله کلکچال هم دارد. این دره به گونه ای است که دارای دیواره های سنگی پر درز و شکاف است که درختانی در دو سوی رودخانه قرار گرفتند، رشد نموده اند. همینطور می توان به حضور پرندگان در این رود دره نظیر سهره، بلبل خرما، کمرکولی، توکا، دارکوب اشاره نمود، زیرا آرامش پرندگان را به حساب خود می کشاند و برترین مکان برای تماشا پرندگان است. البته باید اشاره نمود به غیر از درختان سیب های گلاب درختان و بوته ها و گل های دیگه ای نظیر بید، صنوبر، چنار، نسترن وحشی، تمشک و ... وجود دارد. به نوعی می توان موقعیت این دره بی نظیر زیبا را از چهار جهت جغرافیایی اینگونه توصیف کرد از طرف شمال به ارتفاعات 1800 متری دامنه جنوبی کوه های البرز، از جنوب به بزرگراه شهید چمران حد فاصل دو راهی هتل آزادی و بزرگراه مدرس و پل آیت االله صدر و از غرب به اراضی رودخانه درکه و از شرق نیز به پایانی بزرگراه ارتش و شمال شرق تهران می رسد. بیشتر این دره کوهستانی محل ساکنان بومی است، زیرا این دره ماشین رو نمی باشد و باید در ورودی کوه ماشین ها را در جایی پارک کرد و بقیه راه را پیاده طی کرد به همین علت کمتر مردم عادی این دره را می شناسند البته نباید از کوهنوردانی که آخر هفته ها برای کوهنوردی به بالای دره می آیند، غافل شد زیرا به علت داشتن محیطی ساکت و آروم و مسیر سختی که دارد مردم زیادی در آنجا زندگی نمی نمایند و به همان نسبت رستوران های زیادی هم وجود ندارد پس برای افراد در پی آرامش مناسب است. همینطور مسیر این دره که از جاهای تماشای در اردیبهشت ماه است می تواند برای پیک نیک خانواده ها بسیار مناسب باشد، زیرا می توانند در کنار رودخانه اطراق نمایند. یکی از زیبایی های این دره چشم اندازی است که به سمت تهران دارد. این دره دارای جاذبه های زیبایی است یکی از آن ها آبشار بسیار زیبایی است برای رسیدن به آن از بدو از ورود پس از طی کردن زاه خاطی به عرض 500 متر به پلی چوبی خواهید رسید که سپس به سمت چپ باید ادامه دهید که به صورت سربالایی است به مدت 45 دقیقه تا به این آبشار زیبا برسید، البته اگر به راهتان ادامه دهید و به بالاتر بروید، آبشاری کوچک را بالای این آبشار می بینید که می توانید اطراق نموده و خستگی راه را به در کنید، همینطور می توانید غذایی نوش جان کنید. دوستانی که علاقه مند هستند با ماشین خود به این چشم انداز زیبا بروند می توانند از خیابان گلاب دره در مسیر کانال آب به عنوان پارکینگ به علت پیاده رو بودن استفاده نمایند.

در سفر دو روزه به کجاها برویم؟

سفر در اردیبهشت ماه برای تماشا فضاهای زیبا با مسافت هایی نه چندان زیاد به تماشا شقایق های کالپوش و زیبایی های طبیعت زاگرس بروید. از این زیبایی های بی حد و میزان غافل نشوید.

آتشگاه: اگر می خواهید بازی طبیعت به همراه آب زلال را ببینید، آبشار مینیاتوری آتشگاه با تمام پستی، بلندی ها برترین مکان است که از چشمه آغاز شده و به رودخانه خرسان میریزد. موقعیت جغرافیایی این آبشار زیبا که برای تفرج خانواده ها هم مناسب است در 190 کیلومتری شهرکرد و 40 کیلومتری شهر لردگان در دره ای روح افزا به طول دو کیلومتر قرار گرفته است. این چشمه زیبا از جاهای تماشای در اردیبهشت ماه در کل کشور با وجود تمام پستی و بلندی هایی که دارد، چشمه های کوچک دیگری هم به وجود آورده است که به همراه انواع گیاهان کمیاب، سبزه زارها، دره، اقلیم مناسب و درختانی که دارد زیبایی منطقه را دو برابر نموده است.

بعد از تماشا این آبشار می توانید برای اقامت به لردگان رفته و در آنجا در یکی از هتل ها بمانید. تلفن های تماس هتل زاگرس در لردگان (تلفن: 5220155-0382) و اقامتگاه بهاران (تلفن: 5222441-0382) می باشد.

دشت زیبای شقایق های کالپوش: گلی قرمز رنگ و زیبا به نام شقایق وجود دارد که منطقه رویش آن در شاهرود می باشد، اوج شکوفایی این گل در اواسط اردیبهشت تا اواسط خرداد ماه است که زیبایی خود را به رخ همگان می کشد. به طور دقیق از نظر موقعیت جغرافیایی رویش این گل ها که در دشتی به نام کالپوش است، حد فاصل میان شهرستان شاهرود تا گنبد کاووس می باشد که در کنار پارک ملی گلستان هم نیز واقع شده است. برای رسیدن به این منطقه زیبا از تهران باید ابتدا 460 کیلومتر را به سمت مشهد طی کنید، بعد از رسیدن به شهر زیبای میامی به سمت شمال (جاده جاجرم) تغییر مسیر دهید و به سوی منطقه کالپوش بروید. در واقع دشت شقایق های کالپوش در 160 کیلومتری شمال شهرستان میامی واقع شده است. هر ساله این فرش قرمز رنگ که به نوعی نقاشی خداوند است بسیاری بازتماشاماینده از اقسا نقاط ایران دارد. البته این جذب جهانگرد تنها به علت این دشت نمی باشد زیرا در اطراف آن منطقه سرسبز و جنگلی کالپوش با 14 هزار هکتار جنگل، 30 هزار هکتار مرتع و 34 هزار هکتار مزارع زیر کشت با بارندگی کافی و اراضی مناسب برای کشاورزی وجود دارد که دارای منطقه ها زیبای قشقلته، آبشار زو (نام نیک)، آبشار حسین آباد، آبشارهایی دیگر، چشمه ها و گونه های درختان جنگلی نیز هستند.

البته باید گفت که در سفر در اردیبهشت ماه می توانید مکان های زیبای دیگر را هم ببینید که در راه برگشت از این دشت زیبا هستند، از این مکان های فوق العاده می توان به بازدید گردنه خوش ییلاق (برای تماشا چشم میزانای زیبای روستای تلوبین و گلستان) و یا به بازدید از آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی، مجموعه تاریخی بسطام و آرامگاه سلطان العارفین، بایزید بسطامی اشاره نمود. این فرصت ها را از دست ندهید و برای تماشا زیبایی های طبیعت بروید.

منبع: همگردی

به "سفر در اردیبهشت ماه ، برترین جای ایران برای مسافرت در اردیبهشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر در اردیبهشت ماه ، برترین جای ایران برای مسافرت در اردیبهشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید