درمان های خانگی برای زانو درد

به گزارش وبلاگ رمزفا، زانو درد مسئله ای است که اغلب به علت فرسودگی زانو ایجاد می گردد. این ناراحتی در هر فردی از سالخورده، تا میان سال و بچه ها ممکن است دیده گردد. البته زنان بیش از مردان مستعد ابتلا به این مشکل

درمان های خانگی برای زانو درد

نویسنده: محمد جواد واعظی

زانو درد مسئله ای است که اغلب به دلیل فرسودگی زانو ایجاد می گردد. این ناراحتی در هر فردی از سالخورده، تا میان سال و بچه ها ممکن است دیده گردد. البته زنان بیش از مردان مستعد ابتلا به این مشکل هستند. زردچوبه حاوی ماده ای به نام کورکومین است که اثر ضد التهاب دارد آنتی اکسیدانی قوی است که به کاهش درد یاری می نماید. علاوه بر این مرکز ملی داروهای تکمیلی و جایگزین (NCCAM) گزارش می دهد که زردچوبه ممکن است فرایند پیشرفت روماتیسم مفصلی که خود یکی از دلایل درد زانوست را کند سازد. ناحیه درد زانو متغیر است. منشاء درد زانو می تواند از هر یک از استخوان هایی که در زانو به هم می رسند (استخوان ران، درشت نی و نازک نی)، یا از کشک زانو، رباط ها، یا غضروف ها باشد. درد ممکن است منطقه ای باشد یا در کل زانو پخش گردد. شدت درد هم از کم تا بسیار شدید تغییر می نماید.

دلیل درد زانو ممکن است مربوط به ضعف استخوان بندی، یا فرسودگی ناشی از کهولت باشد. دلایل دیگر عبارتند از شکستگی، جراحات عضلانی یا غضروفی، در رفتگی زانو، آرتروز، لوپوس و بیماری های مزمن دیگر باشد. علاوه بر درد ممکن است خشکی زانو، ورم قابل توجه، قرمزی و التهاب، بیحسی در پا و مشکل در ایستادن یا راه رفتن وجود داشته باشد.

البته نباید اجازه دهید که این درد شما را از انجام کارهای مورد علاقه تان باز دارد. شما با روش هایی بسیار آسان و ساده در منزل می توانید درد زانو را کاهش دهید. این درمان ها بیشتر برای دردهای میانه مناسب است که در اثر زیاد کار کشیدن از زانو، کم تحرکی آن یا بکارگیری نامناسب ایجاد می گردد. البته برای کاهش درد ناشی از فرسودگی یا آرتروز هم مفید است.

1. کمپرس سرد:

برترین و ساده ترین روش برای کاهش درد و تورم زانو است. سرما باعث تنگ شدن رگ های خون، کاهش جریان خون در ناحیه درد و در نتیجه، کاهش تورم می گردد.

به این منظور چند قطعه یخ را در یک حوله نازک بپیچید و به مدت 10 تا 20 دقیقه بر محل درد قرار دهید. این کار را دو تا سه بار در روز تا بهبودی درد انجام دهید. می توانید از کمپرس سرد و گرم به طور متوالی هم برای کاهش دردهای مزمن زانو بهره ببرید.

2. سرکه سیب:

به دلیل خاصیت قلیایی که دارد به حل کردن رسوبات و مواد سمی که در زانو انباشته شده اند یاری می نماید. علاوه بر این، به بازگشت لغزندگی مفاضل یاری می نماید و در نتیجه درد کاهش می یابد و تحرک بیشتر می گردد. به این منظور دو قاشق چایخوری سرکه سیب را با دو فنجان آب تصفیه شده مخلوط کنید. این محلول را در طی روز بنوشید و این کار را تا بهبودی کامل انجام دهید. می توانید دو فنجان از سرکه سیب را به وان آب داغ بیافزایید و زانوها را هر روز به مدت 30 دقیقه در آن قرار دهید. بعلاوه می توانید یک قاشق غذاخوری سرکه سیب و همان مقدار روغن زیتون را با هم مخلوط کنید و با استفاده از آن روزی دوبار زانو را ماساژ دهید، این کار را باید تا برطرف درد تکرار کنید.

3. فلفل قرمز:

فلفل قرمز حاوی ماده ای به نام کاپسین است که در بدن شبیه به مسکن عمل می نماید. کاپسین حس گرما ایجاد می نماید و درد را کاهش می دهد. به این منظور دو قاشق غذاخوری پودر فلفل قرمز را با نصف فنجان روغن زیتون مخلوط کنید. از این مخلوط روزی دو بار و به مدت دو هفته در محل درد زانو بمالید. بعلاوه می توانید یک چهارم یا نصف فنجان پودر فلفل قرمز را به یک فنجان سرکه سیب بیافزاید و به مدت 20 دقیقه بر محل درد قرار دهید. این کار را دو بار در روز انجام دهید. تا تورم کاهش یابد. از ژل 0، 125. درصد کاپسین هم می توانید بهره ببرید.

بیشتر بخوانید: پیچ خوردگی زانو

4. زنجبیل:

اگر درد زانو در اثر آتروز، کشیدگی عضلانی یا جراحت باشد، زنجبیل درمان خوبی برای برطرف درد است. اثربخشی زنجبیل در این مورد، مربوط به وجود یک ماده ضد التهابی در آن است. تکه کوچکی از زنجبیل را در یک فنجان آب بگذارید و به مدت 10 دقیقه بجوشانید. محلول را صاف کنید و مقدار کمی عسل و آب لیمو به آن بیافزایید. دو تا سه فنجان از این محلول را روزانه تا بهبودی درد میل کنید. بعلاوه می توانید محل درد را با روغن زنجبیل ماساژ دهید.

5. زرد چوبه:

اثر ضد درد دارد. زردچوبه حاوی ماده ای به نام کورکومین است که اثر ضد التهاب دارد آنتی اکسیدانی قوی است که به کاهش درد یاری می نماید. علاوه بر این مرکز ملی داروهای تکمیلی و جایگزین (NCCAM) گزارش می دهد که زردچوبه ممکن است فرایند پیشرفت روماتیسم مفصلی که خود یکی از دلایل درد زانوست را کند سازد. به این منظور نصف قاشق غذاخوری زنجبیل و همان مقدار زردچوبه را در یک فنجان آب بریزید به مدت ده دقیقه بجوشانید. محلول را صاف کنید و مقدار کمی عسل به آن بیافزایید و دوبار در روز میل کنید. یا یک قاشق زردچوبه را در یک لیوان شیر بجوشانید و با کمی عسل شیرین کنید و روزی یکبار میل کنید. راه دیگر استفاده از کپسول های 200 یا 250 میلیگرم زردچوبه به مقدار سه بار در روز است. این درمان ها را تا بهبود درد ادامه دهید.

توجه: زردچوبه ممکن است خون را رقیق کند. در واقع این درمان برای کسانی که داروهای رقیق نماینده مصرف می نمایند مناسب نیست.

6. لیمو.

برای کاهش دردهای آرتروزی مفید است. اسید سیتریک موجود در لیمو به حل کردن بلورهای اسید اوریک در برخی از انواع آرتروز یاری می نماید. به این منظور یک لیمو را به قطعات کوچک برش دهید و آنها را در یک دستمال نخی بپیچید و آن را در روغن کنجد گرم بغلطانید، سپس آن را به مدت 10 دقیقه بر روی محل درد زانو قرار دهید. این کار را هر روز تا بهبودی درد انجام دهید. نوشیدن آب لیمو رقیق شده با آب هم صبح پیش از صبحانه مفید است.

7. روغن خردل:

ماساژ با روغن خردل گرم می تواند به برطرف درد و بهبود گردش خون در ناحیه درد یاری کند. به این منظور دو قاشق غذاخوری روغن خردل را داغ کنید. یک حبه سیر را خرد نموده و در آن تفت دهید تا برشته گردد. بگذارید سرد گردد و روغن را صاف کنید. با استفاده از این روغن به طور دورانی محل درد را ماساژ دهید. زانو را با یک دستمال ببندید و با حوله گرم به مدت چند دقیقه کمپرس کنید. این کار را دوباره در روز به مدت دو هفته انجام دهید.

8. تخم شنبلیله:

طبیعت گرم دارد و برای بهبود درد زانو ناشی از آرتروز بسیار مفید است. به این منظور یک قاشق چایخوری از تخم شنبلیله را در آب تصفیه شده به مدت یک شب بخیسانید. صبح روز بعد آب را خالی کنید و دانه ها را بجوید. بعلاوه می توانید به میزان یک مشت دانه را برشته کنید، سپس آسیا کنید. پودر را در یک شیشه دربسته نگه دارید و هر بار یک قاشق چایخوری از آن را با مقداری آب مخلوط کنید، طوریکه به شکل خمیری درآید. به مدت 30 دقیقه روی محل درد قرار دهید. سپس با آب گرم بشویید. این درمان را به مدت یک هفته، دوبار در روز انجام دهید.

9. روغن اکالیپتوس:

خاصیت تسکین دهندگی دارد و به بهبود درد یاری می نماید. 5 تا 7 قطره روغن اکالیپتوس را با همین مقدار روغن نعناع مخلوط کنید. سپس دو قاشق غذاخوری روغن زیتون به آن بیافزاید. این مخلوط را در بطری سربسته و تیره، و دور از نور خورشید نگه دارید. هر زمان که در زانو احساس درد می کنید، محل درد را با این روغن ماساژ دهید. آنقدر ماساژ دهید تا مطمئن شوید روغن کاملاً جذب پوست شده است.

10. نمک سولفات مهمیوم:

مهمیوم به عنوان یک آرام بخش عضلانی، کاهش دهنده مایعات اضافی بدن، کاهش دهنده تورم و التهاب و درد شناخته می گردد. به این منظور نصف فنجان از نمک سولفات مهمیوم را در وان آب داغ بریزید و به مدت 15 دقیقه در آن غوطه ور شوید. چند نوبت در هفته این کار را انجام دهید.

در طی درمان و به منظور نتیجه گیری سریعتر، بهتر است اقدامات پیشگیرانه زیر را هم دنبال کنید:

سعی کنید اضافه وزن خود را کاهش دهید.

کفش مناسب و میزان بپوشید، از پوشیدن کفش پاشنه دار بپرهیزید.

ورزشهایی که بر زانو فشار وارد می نمایند انجام ندهید.

مکمل های امگا 3 و مهمیوم را بطور منظم بهره ببرید.

روزانه حداقل 15 دقیقه پیاده روی کنید.

با نظر کارشناس، ورزش های تقویت زانو انجام دهید.

سیگار نکشید، زیرا اثر مسکن های گیاهی را کاهش می دهد.

آب بیشتری بنوشید.

پاها را بالاتر از سطح بدن قرار دهید تا ورم و دردشان کاهش یابد.

منبع مقاله :

واعظی، محمد جواد، (1396)، دانستنیهای پزشکی، قم: نوید حکمت، چاپ اول.

منبع: راسخون

به "درمان های خانگی برای زانو درد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان های خانگی برای زانو درد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید