درباره مفیدترین نان چه می دانید؟

به گزارش وبلاگ رمزفا، تهران (پانا) - نان های متفاوتی مورد مصرف قرار می گیرند که مرسوم ترین این نان ها را می توان به سنگک، بربری، تافتون و لواش که به روش سنتی پخته می شوند، تقسیم کرد.

درباره مفیدترین نان چه می دانید؟

به گزارش صدا و سیما، مواد تشکیل دهنده نان ها در کیفیت آن ها نقش بسیار مهمی دارد. به طوریکه نان اگر حاوی سبوس باشد به مراتب اثرات مثبت آن بر سلامتی خیلی بیشتر از نان های فاقد سبوس است. نان های فاقد سبوس ارزش غذایی کم دارند و می توانند چاق نماینده باشند. بعلاوه اثرات نامطلوبی همانند کاهش املاح بدن و عناصری مانند کلسیم، منیزیم، روی، آهن در پی دارد که این عوامل خود می توانند زمینه ساز بروز بیماری های دیگر شوند. به همین دلیل توصیه می شود از مصرف اینگونه نان ها پرهیز شود، اما مفیدترین نان کدام است؟

ارزش غذایی نان

هر بزرگسال با استفاده روزانه 300 گرم نان این امکان را دارد که قریب به 50 درصد انرژی، بیش از 60 درصد تیامین و نیاسین، 30 -40 درصد کلسیم و 80 درصد آهن مورد احتیاج روزانه خود را برآورده کند.

همین طور 45 درصد پروتئین مورد احتیاج برای سطح میانه جامعه و 60% پروتئین برای فقرا، از راه استفاده نان برآورده می شود.

نان ها به دو بخش تقسیم می شوند

نان سفید یا نان گندم

این نان پرکالری ترین نوع نان است. قسمت زیاد این نان سرشار از کربوهیدرات ساده می باشد و سریعا پس از مصرف باعث بالا رفتن قند خون می شود. این نان برای اشخاصی که مشکل چاقی و یا بیماری زمینه ای دیابت دارد زیان آور است و بهتر است نان سبوس دار به جای آن استفاده شود.

نان سبوس دار یا قهوه ای

تبلیغات

نان آماده شده از آرد در بردارنده سبوس است. سبوس با به وجود آوردن حس سیری سبب استفاده وعده های غذایی کمتری می شود. از سمتی هم فیبری که در این نان وجود دارد سبب به بهتر شدن کارکرد و رفع شدن مسائل گوارشی می شود.

سبوس نان که حاوی ویتامین های گروه B است سبب تنظیم قند خون، کلسترول و چربی می شود و مطلوب ترین نان برای تمامی افراد، به خصوص افراد دارای اضافه وزن و دیابتی ها است. استفاده نان سبوس دار از جذب سریع قند و چربی در خون پیشگیری می نماید.

انواع نان و کالری آن ها

همان طور که می دانید نان در همه دنیا، یک غذای مهم و بنیادین به شمار می رود که دربردارنده کربوهیدرات، فیبر، روغن، املاح و برخی از ویتامین ها می باشد؛ اما این خوراکی مهم هم گونه های مختلفی دارد و با توجه به نحوه پخت و مواد استفاده شده در آن امکان دارد اهمیت غذایی این خوراکی بالا و پایین شود.

نان بربری

بربری یکی از پرطرفدارترین نان های سنتی ایرانی ها به خصوص برای هموطنان آذری زبان است که از آرد گندم نیمه کامل یا نیمه سبوس گرفته درست می شود. عطر خوش بربری به میزان ای است که اگر از کنار نانوایی بربری گذر کنید حتما هوس می کنید از این نان خریداری کنید. در هر کف دست از نان بربری بدون حساب کردن انگشتان 75 تا 80 کیلوکالری انرژی وجود دارد.

نان تافتون

تافتون هم از دیگر گونه های نان های سنتی ایرانی است که محبوبیت بسیاری دارد. این نان از آرد گندم سفید یا سبوس گرفته آماده می شود. نان تافتون اصولا گرد است و تقریبا قطر آن 40 سانتی متر است. این سبک نان در زمان های قدیم بی نمک آماده می شد و به عنوان نان رژیمی برای بیمارانی که فشار خون دارند به کار برده می شد. در هر کف دست از نان تافتون 35 کیلوکالری انرژی دارد.

نان لواش

لواش، نان سنتی مردم ارمنستان می باشد؛ این نان از نان های پرطرفدار ما ایرانی ها است. در آماده سازی این نان نازک آرد سفید به کار برده می شود. به این خاطر که جهت آماده کردن این نان آرد سفید و جوش شیرین مصرف می شود از نظر تغذیه ای در قیاس به دیگر نان های سنتی ایرانی از مقام و مرتبه پایین تری برخوردار است. در هر کف دست نان لواش حدود 25 کیلوکالری انرژی موجود است.

نان سنگک

سنگک، نان ملی ایرانی ها و بی تردید پرطرفدار ترین نان می باشد که بر سنگریزه های داغ در تنور آماده می شود؛ البته در حال حاضر سبک ماشینی سنگک هم طبخ می شود که محبوبیت زیادی ندارد. این سبک نان را از آرد کامل یا حاوی سبوس آماده می نمایند. این خصوصیت سبب شده نان سنگک از نظر ارزش تغذیه ای در قیاس با دیگر نان ها مقام بالاتری داشته باشد. در هر کف دست از نان سنگک 75 تا 80 کیلوکالری انرژی وجود دارد.

نان باگت

باگت، نانی فرانسوی می باشد که از آرد گندم سفید آماده می شود. این نان بافتی یکنواخت و قطر خوبی دارد. این نان رنگ روشنی دارد و پوک است. همین طور پوسته آن تردی مطلوبی دارد و جهت آماده کردن انواع ساندویچ خوب است. در هر برش 30 گرمی از نان باگت تقریبا 75 کیلوکالری انرژی موجود است.

نان تست

تست گونه ای نان ورقه شده انگلیسی است که با گذاشتن آن در برابر حرارت، برشته می شود. نان تست را می شود با آردگندم و آرد روگن درست کرد. در صورتی که برای آماده کردن نان تست آرد روگن یا چاودار به کار برده شود به این خاطر که این آرد رنگ تیره ای دارد، نان تست آماده شده هم تیره است که به تست سیاه مشهور است. هر برش نان تست میانه، مساوی یک واحد نان و 80 کیلوکالری انرژی دارد.

نان جو

یکی از گونه های متداول نان به خصوص برای افرادی که رژیم های لاغری دارند نان جو است که از آرد جو آماده می شود. آرد جو در قیاس به آرد گندم توانایی سیرنمایندگی و فیبر زیادتری دارد؛ پس برای افرادی که قصد استفاده از رژیم لاغری دارند، گزینه بهتری است؛ البته کالری آن با دیگر نان های آماده شده از آرد گندم تفاوتی ندارد. در هر کف دست نان جو تقریبا 80-75 کیلوکالری انرژی موجود است.

نان سوخاری

نان سوخاری، نان حجیم شده ای را می گویند که آن را برش می دهند و درون فر خشک می نمایند. نان های خشک مانند نان سوخاری اگر که از آرد کامل آماده شوند، از نظر تغذیه ای بسیار نافع اند. نان های خشک مانند نان سوخاری شاخص گلایسمی پایین و خاصیت سیرنمایندگی زیادی دارند. این نان برای افراد دیابتی ها و افرادی که می خواهند لاغر شوند، انتخاب خوبی هستند. در یک تکه نان سوخاری میانه تقریبا 35 تا 40 کیلوکالری موجود است.

حال شما می توانید بر اساس رژیم غذایی خود و میزان کالری که باید در روز دریافت کنید هریک از نان های ذکر شده را برای رژیم خود برگزینید. در زیر ما مطالبی را قرار داده ایم که برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص رژیم غذایی مفید است.

بیات شدن نان

دلیل زود بیات شدن نان به نحوه نگهداری آن بستگی دارد. به همین دلیل توصیه می شود مصرف نمایندگان به میزان احتیاج روزانه خود نسبت به خرید نان اقدام نمایند و در صورت خرید برای چند روز باید در هنگام خرید نان از سفره های پارچه ای بهره ببرند و پس از اینکه نان کاملا خنک شد آن را در کیسه های پلاستیکی و در فریزر نگهداری نمایند تا زود بیات نشود و قابل مصرف باشد.

اگر نان قبل از بسته بندی خنک نشود، به دلیل تعریق رطوبت موجود در نان، پوسته نان بسته بندی شده حالت خیس و مرطوب به خود می گیرد و محیطی مناسب برای رشد کپک ایجاد خواهد شد. علاوه بر این باعث بیات شدن زودرس، افزایش ضایعات نان و ایجاد بیماری گوارشی می شود.

منبع: خبرگزاری پانا

به "درباره مفیدترین نان چه می دانید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درباره مفیدترین نان چه می دانید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید