استفاده از یارانه های پیش بینی شده برای استفاده از خدمات شبکه فیبرنوری

به گزارش وبلاگ رمزفا، دومین نشست هم اندیشی توسعه زیرساخت های ارتباطی پهن باند ثابت با تاکید بر توسعه فیبر نوری (FTTx) با حضور رئیس و معاونین رگولاتوری و مدیران اپراتورهای ثابت برگزار گردید.

استفاده از یارانه های پیش بینی شده برای استفاده از خدمات شبکه فیبرنوری

به گزارش سرویس علم و پیشرفت وبلاگ رمزفا به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات، در دومین نشست هم اندیشی توسعه زیرساخت های ارتباطی پهن باند ثابت صادق عباسی شاهکوه در تشریح سیاست های حمایتی دولت از توسعه فیبر نوری، گفت: در حال حاضر براساس مصوبه هیات وزیران اپراتورهای FCP به جای 3 درصد و شرکت مخابرات ایران به جای 5 درصد برای ارائه خدمات فیبر نوری، یک دهم درصد حق السهم پرداخت می نمایند، البته به شرطی که از ابتدای سال 1401 عایدی خرده فروشی در حوزه FTTP در صورت های مالی حسابرسی شده آنها تفکیک شده باشد.

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی، توضیح داد: حوزه عمده فروشی خدمات FTTP نیز براساس این مصوبه به طور کلی مشمول حق السهم نمی گردد و این موضوع می تواند شرایط خوبی برای شرکت مخابرات ایران برای ارائه خدمات عمده فروشی فراهم کند.

وی با اشاره به تصویب بند پیشنهادی وزارت ارتباطات در قانون بودجه 1401 مبنی بر استفاده از امکانات زیرساختی سایر دستگاه ها، اضافه کرد: براساس قانون بودجه، استفاده از امکانات سایر دستگاه ها بایستی با تعرفه های مصوب کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات باشد. پیش نویس این مصوبه با مشارکت دارندگان پروانه ارتباطات ثابت باید به نحوی تدوین گردد که هم تعرفه ها منطقی و منصفانه باشد و هم مانعی برای ارائه امکانات مازاد دستگاه ها ایجاد نگردد.

عباسی شاهکوه با اشاره به بازنگری مصوبه CNSP تاکید نمود: اصلاحات مصوبه CNSP نیز با هدف اینکه پروژه FTTx به نحو مناسبی اجرایی شده و منابع مالی آن تامین گردد، با مشارکت دارندگان پروانه ارتباطات ثابت و سیار صورت گرفته و در حال نهایی شدن است.

وی اضافه کرد: در بازنگری این مصوبه، چارچوب های پوشش اپراتورها به گونه ای تغییر نموده است تا هزینه ها کاهش یافته و بتوانیم به صورت مالی به هدف مصوب دسترسی 80 درصد خانوارها به فیبر نوری برسیم. ضمن اینکه در کنار دسترسی تا شعاع 500 متری خانوارها، برای اتصال کاربران به این خدمات، یارانه ای پیش بینی شده است تا اتصال حداقل 30 درصدی کاربران به فیبر نوری، در انتها پروژه نیز محقق گردد.

نحوه تقسیم کار بین اپراتورها برای پوشش فیبر نوری در منطقه ها مختلف کشور، تخصیص منابع مالی، استفاده از یارانه های پیش بینی شده، تعامل با شهرداری و توانیر برای اجرای قانون استفاده از امکانات و زیرساخت های موجود از موضوعاتی بود که در این نشست مطرح و نظرها و دیدگاه های اپراتورها آنالیز شد.

منبع: خبرگزاری فارس

به "استفاده از یارانه های پیش بینی شده برای استفاده از خدمات شبکه فیبرنوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از یارانه های پیش بینی شده برای استفاده از خدمات شبکه فیبرنوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید