لذت کتابخوانی با یک فنجان قهوه در خانه بدون تقارن

به گزارش وبلاگ رمزفا، خانه وارطان چندان قدیمی نیست و حدود 80 سال پیش ساخته شده است، اما نوع معماری و سازه اش باعث شده تا در لیست آثار ملی قرار بگیرد. این خانه به سفارش عبدالرحیم عطارزاده، از تجار بزرگ دهه 20 و بین سال های 1325 تا 1327 با معماری وارطان هوانسیان ساخته شد.

لذت کتابخوانی با یک فنجان قهوه در خانه بدون تقارن

وبلاگ رمزفا- مریم باقرپور: در خیابان طالقانی غربی، پس از ورود به خانه، گالری وارطان اولین مکانی است که دیده می گردد. نمایشگاه های مختلف عکس و نقاشی و آثار هنری در این گالری برگزار می گردد یا محل برپایی مسابقه های فرهنگی و هنری است.

قصه های خواندنی تهران را اینجا بخوانید

کافه کتاب در خانه تاریخی

حیاط خانه با نیمکت های چوبی و حوض تزیین شده است و نقاشی دیواری یکی از داستان های شاهنامه را روایت می نماید. در قسمتی از حیاط، یک اتاق شیشه ای ساخته شده و به کافه کتاب تبدیل شده است. دکوراسیون داخلی کافه کتاب ساده و بر اساس معماری ایرانی است. قفسه های کتاب هم حاکی از آن است که کتاب ها را رایگان امانت می دهند و می توان در کافه به مطالعه مشغول شد. در فضای پشتی حیاط خانه وارطان، اتاق هایی وجود دارد که در کاربری تازه خود به آرت شاپ تبدیل شده اند.

بناهایی متفاوت به سبک آرت نوو

وارطان هوانسیان ارمنی تبار و از مدافعان سرسخت معماری مدرن در ایران بود که در سال 1361 درگذشت. دریافت دو نشان مهم علمی و هنری و لوح تقدیر یکی برای ساخت کاخ سعدآباد، کاخ ولیعهد وقت و دیگری برای بنای ساختمان بانک سپه، شعبه بازار، از جمله موفقیت های او محسوب می شوند. بنای خانه اش هم به سبک معماری مدرن در 3 طبقه ساخته شده و تلفیقی از سبک معماری مدرن و ایرانی است. این خانه بعدها به دکتر تفضلی فروخته شد. سپس شرکت عمران و بهسازی شهری وزارت شهرسازی آن را خرید و بازسازی شد تا به عنوان خانه تاریخی میزبان رویدادهای متنوع فرهنگی و هنری باشد.

بناهای وارطان از معماری مدرن پیش از جنگ جهانی دوم، آرت نوو، دیدگاه های باو هاوس و آثار آدلف لوس و لوکور بوزیه متأثر بوده است. سبک معماری وارطان هوانسیان را در استفاده نکردن از تقارن، رعایت اصول عقلانی و عملی، خالص گرایی فرم ها، پنجره های افقی به سبک لوکور بوزیه، ایجاد خم در نبش ساختمان های دونبش، روکارسازی های سیمانی با رنگ های مختلف، پلکان های معلق، لبه های سیمانی بالای پنجره ها، دور ساده سقف یا به اصطلاح چفته وارطان می توان یافت. تمامی این موارد در خانه وارطان دیده می گردد.

منبع: همشهری آنلاین

به "لذت کتابخوانی با یک فنجان قهوه در خانه بدون تقارن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لذت کتابخوانی با یک فنجان قهوه در خانه بدون تقارن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید