آیا تبلیغات افزایش قد با طب سوزنی واقعیت دارند؟

به گزارش وبلاگ رمزفا، تا می گویی می خواهم درباره صندل هایی بدانم که قد را افزایش می دهند، بدون مکث ادامه می دهد: این صندل ها به وسیله طب سوزنی، عصب های کف پا را تحریک می نمایند و باعث افزایش قد می شوند.

آیا تبلیغات افزایش قد با طب سوزنی واقعیت دارند؟

به گزارش وبلاگ رمزفا، دوره درمان، بین سه تا شش ماه است و در این مدت بین شش تا هشت سانتی متر به قد شما اضافه می گردد. صددرصد تضمینی و دارای تأییدیه از وزارت بهداشت و درمان است! اگر همواره از کوتاهی قد رنج برده و آرزو نموده اید راه چارهی برایش پیدا کنید، بی شک این یک فرصت استثنایی به نظر می رسداما چند دقیقه صبر کنید! به همین خاطر سراغ دکتر منوچهر جزایری، فوق تخصص غدد و متابولیسم از انگلستان، دکتر علیرضا استقامتی، متخصص غدد، دکتر رضا حشمت، متخصص و رئیس انجمن طب سوزنی و دکتر امیرهوشنگ سپهری، متخصص طب سوزنی رفته ایم و نظر ایشان را در این باره جویا شده ایم.

از آن بالا چه خبر؟

خیلی ها همواره دوست داشته اند قدشان بلندتر از آن چیزی باشد که اکنون هست؛ به همین خاطر است که بعضی ها سعی می نمایند راه چارهی برای این مشکل پیدا نمایند اما متاسفانه بعضی راه چاره ها با سوءاستفاده از احتیاج و استیصال افراد طراحی می شوند و به جای رفع کردن مشکل، راهی می شوند برای کلاهبرداری و سودجویی عده ای فرصت طلب! واقعا اگر تمام مشخصاتی را که گفته شد یک شرکت تجهیزات پزشکی، با اطمینان پای تلفن برای شما بگوید؛ به خصوص که با وجود رکوردداری کالاهای چینی در بازار کنونی، این اطمینان را هم بدهند که محصول مورد نظر تحت لیسانس برزیل است، وسوسه نمی شوید این کالای شبیه به معجزه را امتحان کنید؟ جالب اینجاست که می گویند بعد از تمام شدن دوره شش ماهه، می توانید با خرید نو، دوره دیگری را آغاز کنید و باز هم به قد خود بیفزایید! با این حساب احتمالا بعد از یک سال، حدبیشتر 16 سانتی متر به قدتان افزوده می گردد!

از قول من بنویسید که اینها شیادی است!

دکتر منوچهر جزایری، فوق تخصص غدد و متابولیسم از انگلستان می گوید: این صندل ها که مدت هاست متأسفانه در جراید، تبلیغ می شوند، مطلقا ریشه علمی ندارند. او شرح می دهد که بعضی تبلیغات ادعا می نمایند با انجام انفعالاتی مکانیکی در داخل یک کفش، می توانند پاشنه پا را تحریک نمایند و باعث افزایش هورمون رشد و در نتیجه بلندی قد شوند. در صورتی که هورمون رشد فقط تا زمانی در افزایش قد موثر است که صفحه رشد بسته نشده باشد. بعد از بسته شدن این صفحه، حتی اگر استخری از هورمون رشد هم وارد بدن گردد یا با هر وسیله الکتریکی یا مکانیکی سعی نمایند آن را تحریک نمایند هیچ گونه تأثیری نخواهد داشت.

دکتر جزایری معتقد است این گونه تبلیغات فقط جنبه روحی و روانی دارد و معمولا کسانی آنها را باور می نمایند که افراد تلقین پذیری هستند و آن قدر کوتاهی قدشان برای آنها مساله ساز شده که به هر وسیله ای برای رفع کردن مشکلشان متوسل می شوند.

این طور که دکتر جزایری می گوید، کوتاهی قد در بیشتر افرادی که به پزشکان متخصص غدد مراجعه می نمایند یا جنبه ارثی و فامیلی دارد و یا سرشتی است که در علم پزشکی هیچ کدام از این دو حالت احتیاجی به هورمون رشد ندارد. ظاهرا درصد بسیار کمی از این اشخاص (حدبیشتر یک درصد) هستند که کمبود هورمون رشد دارند و آن هم باید به وسیله رادیوگرافی مچ دست و سن استخوانی و با مقدار گیری هورمون رشد به صورت تحریکی به اثبات برسد.

در صورت اطمینان از وجود این مشکل، اگر هنوز صفحه رشد فرد بسته نشده باشد، پزشکان هورمون رشد تجویز می نمایند که دوره درمان آن طی چند سال و به صورت تزریق زیرجلدی انجام می گردد؛ بنابراین بسیار بعید به نظر می رسد که فرایندی تا این حد طولانی و دقیق که احتیاج به کلی آزمایش و تشخیص و تجویز دارد، ناگهان در اثر پوشیدن چند ماهه یک جفت صندل به راحتی طی و نتیجه مطلوب نیز حاصل گردد.

دکتر علیرضا استقامتی، متخصص غدد نیز که ظاهرا بارها غیرواقعی بودن این نوع محصولات را به مطبوعات مختلف گوشزد نموده است، با قاطعیت فقط یک جمله می گوید: از قول من بنویسید که این ادعاها همگی شیادی و کلاهبرداری است!

کف پا نقطه ای برای افزایش قد ندارد

دکتر رضا حشمت، متخصص و رئیس انجمن طب سوزنی، ظاهرا از وجود چنین صندل هایی بی اطلاع است اما به نکته جالبی اشاره می نماید و می گوید: من نمی دانم این صندل ها با چه مکانیسمی کار می نمایند اما اگر مدعی هستند که به وسیله طب سوزنی این کار انجام می گردد، باید بگویم در قسمت کف پا نقاط طب سوزنی نداریم، فقط در این منطقه یک نقطه داریم که آن هم مربوط به افزایش قد نیست.

علاوه بر آن دکترامیرهوشنگ سپهری، متخصص طب سوزنی شرح می دهد که بعضی از متخصصان این طب در کنفرانس هایی که ارائه داده اند، مدعی شده اند می توانند با این علم مشکل کوتاهی قد را رفع نمایند. البته او می گوید که خودش تا به حال به این مورد برخورد ننموده اما بعضی از همکارانش چنین ادعایی را مطرح نموده اند و تأکید می نماید همین متخصصان هم معتقدند تحقیقاتشان فقط در خصوص کسانی که در سن رشد هستند، جواب می دهد. ضمن اینکه نقاطی که آنها رویشان کار می نمایند، در کف پا نیستند و در قسمت های مختلفی از بدن وجود دارند و او هم از تبلیغ برای صندل های موثر در افزایش قد، با عنوان شارلاتانیسم یاد می نماید.

مجوز را نشنوید، ببینید!

آیا صرف اینکه کسانی بگویند کالایی تأییدیه وزارت بهداشت را دارد، کافی است؟ برای اطمینان یافتن از ادعای مطرح شده، با روابط عمومی وزارت بهداشت تماس گرفتیم و به محض اینکه گفتیم می خواهیم درباره این صندل ها استعلام کنیم که... خودشان جمله ما را تکمیل کردند: که می گویند قد را افزایش می دهد و در ادامه گفتند چنین چیزی مورد تأیید ما نیست اما وقتی تأکید کردیم که بعضی شرکت ها ادعا می نمایند از وزارت بهداشت مجوز دارند، گفتند از اداره نظارت بر درمان هم پرس و جو کنیم. استعلام از این اداره هم دقیقا نتیجه مشابهی داشت و آنها نیز تأکید کردند که هیچ کدام از این محصولات تأییدیه وزارت بهداشت را ندارند.

پرسیدیم پس چطور ادعای مجوز دارند؟ آنها هم گفتند باید خودتان از نزدیک مجوز آنها را ببینید. شاید اصلا نامه ای از وزارتخانه را که درباره موضوع دیگریست، به عنوان مجوز ارائه می دهند!

منبع: ویژه نامه سلامت و بهداشت - تندرستی - نیمه دوم اسفند 1390

منبع: همشهری آنلاین

به "آیا تبلیغات افزایش قد با طب سوزنی واقعیت دارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا تبلیغات افزایش قد با طب سوزنی واقعیت دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید