محوطه ویرانشهر با همکاری موزه لوور کاوش می گردد

به گزارش وبلاگ رمزفا، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، محوطه ویرانشهر با همکاری موزه لوور کاوش می گردد.

محوطه ویرانشهر با همکاری موزه لوور کاوش می گردد

محمدرضا قهرمانیان، معاون میراث فرهنگی استان خراسان شمالی درباره محوطه هایی که منتظر تصویب حریم هستند، اظهار کرد: پرونده معین حریم تپه معصوم زاده در بجنورد، تپه حیدران در جاجرم و محوطه ویرانشهر در فاروج آماده است و در جلسه شورای حریم آنالیز می شوند.

او با یادآوری اینکه سال گذشته بازسازی 30 اثر تاریخی در استان خراسان شمالی با اعتبارات استانی اجرا شده، اضافه نمود: رباط عشق، حمام قلعه خان، ارگ نادری در شیروان، حمام جاجرم، شهر بلقیس، حمام فاروج و سبزه میدان در بجنورد و باغ مزار گرمه از جمله آثاری هستند که سال جاری با این نوع اعتبار بازسازی خواهند شد.

قهرمانیان بعلاوه درباره شرایط کاوش های باستان شناسی خراسان شمالی در سال نو گفت: سال جاری حدود 2 میلیارد و 300 میلیون تومان اعتبار برای کاوش های باستان شناسی درنظر گرفته شده که بر این اساس اولویت هایی را معین کردیم. مطالعات ژئوفیزیک و معین حریم تپه کلاته یاور و کاوش و حفاظت اضطراری تپه معصوم زاده در بجنورد، حدس و لایه نگاری، کاوش و حفاظت از یافته های باستان شناسی ارگ نادری و ارگ دوین در شیروان از جمله این اولویتهاست.

او افزود: اعتباری هم برای کاوش و حفاظت از یافته های باستان شناسی ارگ آلمادوشن داریم. بعلاوه در شهر فاروج کاوش باستان شناسی محوطه ویرانشهر بطور مشترک با موزه لوور انجام خواهد شد.

معاون میراث فرهنگی خراسان شمالی در توضیحات بیشتر درباره این کاوش های باستان شناسی اعلام کرد: میراث فرهنگی استان یکسری فعالیت های مستمر در حوزه کاوش دارد و علت آن هم علمی و تحقیقاتی است. مثلا در ارگ نادری و ویرانشهر چند سال پیش هم کاوش هایی اجرا شده و سال جاری فصل بعدی این کاوش ها قرار است، انجام گردد. در محدوده کلاته یاور هم چندین واگذاری حریم اجرا شده که برای معین حریم آن کاوش انجام می گردد تا تداخل هایی که با اراضی که به وسیله بنیاد مسکن واگذار شده، حل گردد.

قهرمانیان بعلاوه درباره شرایط ثبت آثار استان خراسان شمالی گفت: در طول سالهای گذشته آثار و میراثی که در معرض خطر بودند را به ثبت رساندیم و 25 پرونده آماده در حوزه ثبت داریم اما هنوز جلسه ای برای ثبت در سال 1402 تشکیل نشده و تا شش ماه دوم سال فرصت داریم که برنامه ریزی های لازم برای ثبت پرونده های آثار مدنظر را انجام دهیم.

منبع: همگردی

به "محوطه ویرانشهر با همکاری موزه لوور کاوش می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محوطه ویرانشهر با همکاری موزه لوور کاوش می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید