خربزه؛ برترین انتخاب برای روزهای گرم

به گزارش وبلاگ رمزفا، خوش بختانه خربزه جزو میوه های کم کالری طبقه بندی می گردد و هر 177 گرم (معادل یک لیوان) از خربزه حاوی تنها 64 کیلوکالری انرژی است.

خربزه؛ برترین انتخاب برای روزهای گرم

خربزه در گروه خانواده ملون ها جای می گیرد. تقریبا 99 درصد از حجم خربزه را آب تشکیل می دهد و بنابراین مصرف روزانه آن در روز های گرم تابستانی می تواند به برطرف تشنگی و تامین بخشی از آب مورد احتیاج بدن یاری کند.

خوش بختانه خربزه جزو میوه های کم کالری طبقه بندی می گردد و هر 177 گرم (معادل یک لیوان) از خربزه حاوی تنها 64 کیلوکالری انرژی است.

هر یک وعده مصرفی از خربزه می تواند بیشتر از 1 گرم فیبر غذایی به بدن برساند و تامین نماینده بخش قابل توجهی از احتیاج بدن به فولات، پتاسیم، منیزیم و ویتامین های C، B6 و K باشد.

از این رو، افرادی که در فصل تابستان بیش از مقدار عرق می نمایند، می توانند از خربزه برای ایجاد تعادل در سطح آب و الکترولیت های بدن یاری بگیرند. از دیگر خواص خربزه می توان به 5 مورد زیر اشاره نمود که به ترتیب عبارتند از:

1. تنظیم فشار خون: از آنجایی که خربزه حاوی حجم پایینی از سدیم و حجم بالاتری از پتاسیم است و فیبر غذایی بالایی را هم در خود جای داده، بنابراین مصرف آن می تواند به تنظیم فشار خون یاری کند. به همین علت هم معمولا به افراد مبتلا به فشار خون بالا یا افراد دارای سابقه بیماری های قلبی توصیه می گردد که در فصل تابستان حتما به صورت روزانه یا حداقل 4 روز در هفته خربزه مصرف نمایند.

2. یاری به کاهش وزن: خربزه آب فراوانی را در بافتش جای داده است و مصرف آن کالری محدودی به بدن می رساند. از این رو، افرادی که در رژیم کاهش وزن هستند، می توانند از خربزه به عنوان یک میان وعده کم کالری و مغذی یاری بگیرند. مصرف خربزه حدود 1 ساعت قبل از وعده های غذایی اصلی می تواند به پر شدن حجم معده و کاهش اشتها برای پرخوری یاری کند.

3. افزایش قدرت سیستم ایمنی: از آنجایی که خربزه دارای مقادیر قابل توجهی از ویتامین C، ویتامین B6، اسید پانتوتنیک و پتاسیم است، بنابراین مصرف منظم خربزه می تواند به بهبود عملکرد سیستم ایمنی و بهبود خون رسانی در بدن یاری کند. اگر می خواهید در فصل تابستان دچار ضعف ایمنی ناشی از گرما نشوید، توصیه می کنیم که خربزه را در میان وعده عصرگاهی روزانه تان قرار دهید.

4. یاری به تنظیم کلسترول خون: خربزه دارای کالری پایین و فیبر غذایی بسیار بالایی است. مصرف روزانه خربزه می تواند به وسیله کاهش سطح LDL خون به پیشگیری از بالا رفتن کلسترول خون یاری کند و راهی برای تنظیم سطح کلسترول خون، مخصوصا در بیماران قلبی ـ عروقی باشد.

5. یاری به تنظیم قند خون: بسیاری از افراد مبتلا به دیابت از مصرف خانواده ملون ها به بهانه قند بالای آنها خودداری می نمایند. اما بهتر است بدانید که مصرف متعادل خربزه نه تنها باعث افزایش قند خون نمی گردد بلکه به علت داشتن فیبر و آب فراوان می تواند به تنظیم قند خون هم یاری کند. یک برش میانه خربزه می تواند میان وعده مناسبی برای افراد مبتلا به دیابت باشد.

منبع: بهداشت نیوز

منبع: فرادید

به "خربزه؛ برترین انتخاب برای روزهای گرم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خربزه؛ برترین انتخاب برای روزهای گرم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید