حراج نقاشی 50 میلیون دلاری موندریان

به گزارش وبلاگ رمزفا، یکی از نقاشی های مشهورترین دوره های فعالیت پیت موندریان ممکن است در یک حراجی به قیمت بیش از 50 میلیون دلار به فروش برسد.

حراج نقاشی 50 میلیون دلاری موندریان

به گزارش وبلاگ رمزفا، حراجی ساتبیز در ماه نوامبر میزبان تابلو نقاشی ترکیب شماره 2 اثر پیت موندریان (Piet Mondrian) نقاش مشهور هلندی خواهند بود. به گفته مسوولان حراجی ساتبیز، این نقاشی ممکن است به قیمت بیش از 50 میلیون دلار به فروش برسد؛ این یعنی قیمت کنونی ترکیب شماره 2 بیست برابر بیشتر از آخرین باری است که به فروش رسید.

  • حراج تابلوی نقاشی که نازی ها ربوده بودند
  • راز عجیب یک اثر هنری ارزشمند پس از 100 سال کشف شد

موندریان در سال 1930 میلادی و در دوران سکونتش در پاریس یعنی زمانی که سبک نقاشی مشبک انتزاعی را جدی تر گرفته بود این نقاشی را خلق کرد. پیت موندریان این روزها بیشتر برای خلق تابلوهای نقاشی مشبکی شناخته می گردد که در آن ها از خطوط مشکی و رنگ های اصلی استفاده شده بود.

ترکیب شماره 2 در حقیقت یکی از نقاشی های مجموعه مشهوری است که بر روی بوم های مربعی شکل خلق شده اند. اغلب این نقاشی ها در مجموعه موزه ها نگهداری می شوند و به ندرت از بازار مجموعه داران خصوصی سر در می آورند.

حالا این نقاشی شانس شکستن رکورد گران ترین اثر هنری پیت موندریان را دارد، چراکه در حال حاضر عنوان گران ترین نقاشی موندریان به تابلو نقاشی ترکیب شماره 3 تعلق دارد که در سال 2015 به قیمت 50.6 میلیون دلار فروخته شد.

ترکیب شماره 2 آخرین بار در سال 1983 به قیمت 1.2 میلیون دلار به یک مجموعه دار ژاپنی فروخته شد. در آن موقع هم این نقاشی به گران ترین اثر موندریان و گران ترین اثر هنری انتزاعی فروخته شده در حراجی تبدیل شد.

جولیان داوز، رئیس هنر امپرسیونیست و مدرن ساتبیز در نیویورک، به فوربس گفت، آخرین باری که ترکیب شماره 2 به حراج رفت، بازار هنر به طور کلی بسیار متفاوت و نسبت به امروز به مراتب کمتر جهانی و رقابتی بود. به گفته داوز، همراه با افزایش مقدار و ارزش کل بازار از سال 1983 تا به امروز، آثار موندریان به طور خاص شاهد افزایش فوق العاده در ارزش بوده است.

پیت موندریان یکی از بنیان گذاران جنبش مدرن هلندی د استایل اغلب برای تابلوهای نقاشی کاملا انتزاعی که در دهه 20 میلادی خلق نموده است، شناخته می گردد. تابلوهای نقاشی که مشخصه اصلی آن ها خطوط ساده، مستطیل و رنگ های اصلی هستند.

منبع: همشهری آنلاین

به "حراج نقاشی 50 میلیون دلاری موندریان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حراج نقاشی 50 میلیون دلاری موندریان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید