اعتراض قبرس به ترکیه به دلیل استخراج نفت در آب های نیکوزیا

به گزارش وبلاگ رمزفا، ریاست جمهوری قبرس طی بیانیه ای از ترکیه خواست به حق حاکمیت این کشور احترام گذاشته و استحصال و اکتشافات نفتی در آب های جزیره نیکوزیا را متوقف کند.

اعتراض قبرس به ترکیه به دلیل استخراج نفت در آب های نیکوزیا

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ رمزفا، قبرس روز جمعه، اقدام ترکیه برای ارسال کشتی حفاری به آب های منطقه نیکوزیا برای استحصال نفت را تنش زایی آنکارا و نقض حق حاکمیت این جزیره نامید.

به نوشته خبرگزاری رویترز، ریاست جمهوری قبرس روز جمعه طی بیانیه ای شدید اللحن ترکیه را به استفاده از تاکتیک های قلدری مربوط به اعصار گذشته متهم کرد و از این کشور درخواست کرد تجهیزات حفاری نفتی خود را از این منطقه خارج کند.

در این بیانیه آمده است: این تحریکات جدید ترکیه نمونه بارزی از مبارزه طلبی این کشور علیه اتحادیه اروپا و و درخواست مکرر جامعه جهانی برای توقف فعالیت های غیرقانونی است.

این بیانیه می افزاید: این هم اثبات دیگری بر رفتار تحریک آمیز و خشن آنکارا است که به سرعت در حال جدا شدن از قانون گرایی بین المللی به شکلی برگشت ناپذیر است و بر همین اساس امنیت و ثبات شرق مدیترانه را به خطر انداخته است.

نهاد ریاست جمهوری قبرس از ترکیه می خواهد به حق حاکمیت جمهوری قبرس جهت کاوش و استحصال منابع طبیعی در قلمرو آبی این کشور احترام بگذارد.

روز جمعه کشتی اکتشافی یاووز ترکیه در فاصله 51 مایل دریایی جنوب غرب قبرس لنگر انداخت. ترکیه تا کنون دو حلقه چاه نفت در حوالی جزایر شرق و غرب قبرس حفر کرده است که موجب اعتراض نیکوزیا و اتحادیه اروپا شده است.

ترکیه معتقد است برخی نواحی اطراف قبرس که مورد بهره برداری نفتی قرار داده است جزو فلات قاره این کشور یا مناطق متعلق به قبرس ترکیه است.

از سال 1974 که ترکیه بخشی از خاک قبرس را به تصرف کرد، این کشور به دو قسمت ترکی و یونانی تقسیم شد. قربس یونانی توسط جامعه جهانی به عنوان بخشی از اتحادیه اروپا شناخته می شود اما بخش ترکی آن را فقط آنکارا به رسمیت می شناسد.

م

منبع: خبرگزاری فارس

به "اعتراض قبرس به ترکیه به دلیل استخراج نفت در آب های نیکوزیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراض قبرس به ترکیه به دلیل استخراج نفت در آب های نیکوزیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید